Magyar Telekom - Adatparki mentés
Kliensek letöltése 8.2.1-es verzió
Linux kliens
Windows 64bit kliens
Windows 32bit kliens
Mac OSX kliens
Kliensek letöltése 7.0.3-as verzió
Linux kliens
Windows 64bit kliens
Windows 32bit kliens
Mac OSX kliens
Kliensek letöltése 6.8.8-as verzió
Linux kliens
Windows 64bit kliens
Windows 32bit kliens
Mac OSX kliens
Működés
A rendszer két komponensből áll össze. Egyrészt egy központi szerverből, mely tárolja a mentett adatokat, illetve a kliens szervereken futó kliensekből.
A gyártó többféle klienst is kínál jelenleg. A 8.x, a 7.x-es és a 6.x-es verziót. Ezek a verziók megkövetelik, hogy a szerveren fusson valamilyen grafuikus felület. Linux esetében ez az X szervert és a hozzá tartozó komponenseket jelenti
A kliens szoftver is két részből áll össze. Egy állandóan futó szervizből, mely a beállításoknak megfelelően figyeli a mentendő könyvtárakat és indítja a mentést a szerver felé és egy grafikus alklmazásból (UI).
A szolgáltatáshoz egy felhasználónevet és egy jelszót biztosítunk, melynek segítségével a klienst be lehet regisztrálni a központi szerverre. Ehhez a felhasználóhoz tartozik egy maximális adatennyiség, melyet meneteni lehet. Egy felhasználónévvel a szolgáltatás keretén belül csak egy szerverről lehet mentést készíteni.
A mentés gyakorisága és a tárolás ideje tetszőlegesen állítható, amennyiben az így mentett adatmennyiség nem haladja meg a csomaghoz rendelt kvóta méretét. A kvótából elhasznált terület lekérdezhető az UI segítségével.
Kliens telepítése Linux esetén
A fentebb található link segítségével töltsük le a Linux-os telepítő csomagot. A telepítő csomag binárist tartalmaz, tehát minden olyan Linux disztribúción futtatható, mely java futtatására alkalmas. A telepítőt root jogosultsággal futassuk!
cd /var/tmp
wget https://portal.adatpark.hu/crashplan/Code42_8.2.1_1525200006821_77_Linux.tgz
tar -zxf Code42_8.2.1_1525200006821_77_Linux.tgz
cd code42-install/
./install.sh
Telepítés közben a program párbeszédes, végigvezet, hogy mi legyen a program szülő könyvtára [default: /usr/local], a
futtatható file-t [default: /usr/local/bin], az indító scriptet [default: /etc/init.d], --átírható beármelyik vagy mindegyik könyvtár, de maradhat az alapbeállítás is -- rákérdez, hogy megfelelőek-e a beállítások, majd szeretnénk-e upgradaelni, ezutűán végeztünk is a telepítéssel.
Kliens telepítése Windows esetén
A fentebb található link segítségével töltsük le a klienst. A telepítőt Adminisztrátori jogosultsággal futassuk!
Az egyes ablakoknál a következőket kell állítani.
Kinek / melyik user/usereknek legyen telepítve a program - Next
Hova kerüljön telepítésre a program [C:\Program Files\Code42] - Next -- a telepítés helye átírható, de maradhat az alapbeállítás is.
Install
Felhasználó fiókok felügyelete felteheti a kérdést, hogy engedélyezzük-e az alkalmazásnak a módosítások végrehajtását az eszközön - Igen
Completing the Code42 Setup Wizard - Finish
Miután bezártuk a varázslót, elindítjuk a programot, a kapott usernévvel be tudunk lépni, Servernek az alábbit adjuk meg: crashplan05.hosting.adatpark.hu:4282 . Ezután kérni fogja a rendszer a jelszót, ami sms-ben került elküldésre a kapcsolattartói mobil számra.
Konfiguráció minden esetben
Windows esetében a kliens telepítés után el kell indítanunk a programot..
Linux esetében elindul automatikusan a program.
A kliens elindulás után kérni fogja a rendszer a felhasználó nevet, illetve a szerver elérési nevét.
User névhez adjuk meg a szolgáltatáshoz kapott usernever, a központi szerver neve: crashplan05.hosting.adatpark.hu:4282, majd ezután fogja kérni a rendszer a szolgáltatáshoz tartozó jelszót is.
Válasszuk a File menü / Add backup set almenüt, hogy beállíthassuk a menteni kívánt könyvtára(ka)t / file(oka)t.
Itt láthatjuk a gépünk nevét, amit át is nevezhetünk, ha szeretnénk.
A File seelction: résznél a change gomb menyomása után kiválaszthatjuk a menteni kívánt könyvtár(ak)at vagy file(koa)t. Ha van olyan file vagy könyvtár, amit nem látunk, akkor jobb felül a 3 pöttyre, majd a Show hidden files-ra kattintva láthajuk a rejtett tartalmat.
Miután kiválasztottuk a menteni kívánt tarltamat, a Save gomba kattintva elmentődik és visszajutunk az Add backup set-hez.
Destination: alapesetben none. a Change gombra kattintva válassuk ki a Default destination -t , majd save.
Ezután az Add set gombra kattintva elvégeztük a beállítást, és láthatjuk, ahogy elkezdődik a mentés.
Ezután állítsuk be a mentés sűrűségét és a mentések megőrzésének idejét.
Jobb odlal fent Settings, menüben az alábbi funkciók beállítását végezhetjük el:
- General fül: eszköz név megváltoztatása, Code42 ikon megjelenítése az értesítési területen;
- Usage fül: CPU használat, értesítések
- Destination: láthatjuk a beállított destination kapcsolati állapotát, felhaszánált területet, a kvótánkat, illetve törölhetjük az archívumonkat.
- Netowrk: megadhatjuk, hogy wifin vagy lanon keresztül történjen / ne történjen mentés, vagy ha wifin lennénk, mi ne mentődjön, ami kábelen keresztül mentődik
- Security: beálíthatjuk, hogy jelszót kérjen az applikáció induláskor, illetve Account Encryption Key Security-nél adhatunk meg biztonsági védelmet a jelszavunk mellé, De. ezzel nagyon óvatosan mert, nem tudunk visszaállítani egy Archive key password-öt, vagy Cusom key-t.
- Backup sets: itt tujduk ütemezni a mentést, hogy mikor, melyik napon, milyen időközönként fusson le a mentés, tudunk kiválasztani kiterjesztést, amiről ne is történjen mentés. a Destination-t meg tudjuk változtatni, illetve ha több mentés van beállítva, akkor tudjuk priorizálni őket.